چایکوفسکی

پیتر ایلیچ چایکوفسکی ( ۱۸۹۳ – ۱۸۴۰ ) ، به نوعی می‌توان گفت مشهور ترین آهنگساز روس به شمار می‌آید . او در شهر کوچک وُتکینسک ( Votkinsk ) به دنیا آمد . پدر او در این شهر بازرس معدن بود . چایکوفسکی کوچک در سن ده سالگی به سر می‌برد که به همراه خانواده‌اش به شهر سن پترزبورگ نقل مکان کرد . در آنجا مدرسه حقوق را برای تحصیلات انتخاب کرد .

بعد از اینکه تحصیلاتش را در رشته حقوق به اتمام رساند ، در نوزده سالگی کارمند دولت شد .در سن بیست و یک سالگی بود که تصمیم گرفت وارد دنیای موسیقی شود . البته شاید این سن برای یادگیری موسیقی ، دیر به نظر برسد . اما او با یادگیری تئوری موسیقی شروع کرد و در کنار کار خود در دستگاه‌های دولتی ، در هنرستان جدید موسیقی سن پترزبورگ ثبت نام کرد . در تصویر زیر خانه محل تولد او را می‌بینید :

چایکوفسکی

بعد از اینکه دو روز از ورودش به هنرستان گذشت ، به خواهرش اینچنین نامه نوشت : ” دیر یا زود شغل فعلی خود را رها می‌کنم و به موسیقی می‌پردازم . البته تا هنگامی که اطمینان پیدا نکنم که دیگر کارمند نیستم و یک موسیقیدان هستم ، به این شغل ادامه می‌دهم ”  . سال بعد این اتفاق افتاد . پیشرفت چایکوفسکی چنان سریع بود که بعد از اتمام دوره هنرستان ، در هنرستان مسکو تا دوازده سال استاد درس هارمونی بود . به نوعی این فکر را در سر داشت که انگار قبل از ورود به دنیای موسیقی ، زمان زیادی را از دست داده . به همین خاطر با شور و حال خاصی شروع به خلق آثارش کرد . سی سال داشت که اولین اثر برجسته اش برای ارکستر ، به نام رومئو و ژولیت را ساخت . البته باید گفت که قبل از این هم ، یک سمفونی ، یک اپرا و یک پوئم سمفونیک را در کارنامه خود داشت .

چایکوفسکی و عشقی اشتباه

در سال ۱۸۷۷ ، تصمیم اشتباهی می‌گیرد و با دختری بیستو هشت ساله که از شاگردان هنرستان بود ازدواج می‌کند . او به موسیقی چایکوفسکی ، علاقه‌مند بود . تنها چند روز از این وصلت گذشت که چایکوفسکی ، این اتفاق را شکنجه هولناک روحی قلمداد می‌کند . باورش سخت است اما دو هفته بعد ، به نیت اینکه از سینه پهلو بمیرد ، به رودخانه یخ زده مسکو می‌رود ! اما از این تصمیم احمقانه ، جان سالم به در برده و به سن پترزبورگ فرار می‌کند . در آنجا به خاطر تشنج‌های عصبی ، دو روز در اغما بود ! در نهایت هم از همسرش جدا شد و دیگر همدیگر را ندیدند .

اما بخت و اقبال با او یار بود . در همین سال یعنی ۱۸۷۷ بود که بانویی بیوه و ثروتمند به نام نادژدا فون مِک ( Nadezhda Von Meck ) از او حمایت می‌کند . او شیفته و دلباخته آثار چایکوفسکی بود . برای او بطور سالیانه ، وجهی در نظر گرفته بود و برای چایکوفسکی این امکان را فراهم کرد که از تدریس دست بکشد و تمام تمرکز خود را بر روی آهنگسازی بگذارد . چایکوفسکی و او به مدت چهارده سال ، بصورت مکاتبه‌ای با هم در ارتباط بودند . اما بر طبق توافق ، هیچوقت همدیگر را ندیدند .

در نامه‌ای به چایکوفسکی اینطور می‌نویسد : ” ترجیهم بر این است که از دور به شما فکر کنم ، در موسیقیتان به حرف‌های شما گوش دهم و از راه موسیقی در احساسات شما سهیم بشوم ” . پس از سال‌ها دوستی صمیمانه و عجیب میان این دو نفر ، چایکوفسکی از قطع یکباره مقرری سالانه و نامه نگاری‌ها به شدت آزرده خاطر شد و در نامه‌ای به داماد او نوشت : ” این وضعیت پیش آمده من را در نظر خودم ، خوار و خفیف ساخته و خاطره پول‌هایی که از او پذیرفته‌ام ، برایم کم و بیش غیر قابل تحمل است ”  .

چایکوفسکی

از آن به بعد ، چایکوفسکی بطور چشمگیری به رهبری آثارش پرداخت و در سراسر اروپا به موفقیت دست پیدا کرد . اما افسوسکه این موفقیت‌ها برایش آرامش روحی به همراه نداشت . برادرش اینطور نقل کرده که : ” درماندگی و رنجی که در روح و جان اوست ، هنگام بزرگترین پیروزی‌ها ، به نهایت خود می‌رسد ” . در سال ۱۸۹۱ به ایالات متحده دعوت شد . در آنجا در چهار کنسرت به مناسبت افتتاح تالار کارنِگی ( Carnegie Hall – تصویر زیر ) در نیویورک و همینطور دو کنسرت از اجرای آثارش در بالتیمور و فیلادلفیا شرکت کرد .

چایکوفسکی

پیتر ایلیچ چایکوفسکی در ۲۸ اکتبر ۱۸۹۳ ، اولین شب از اجرای آخرین اثر برجسته‌اش یعنی سمفونی شماره ۶ ارکستر را رهبری می‌کرد که بعد از نه روز ، در پنجاه و سه سالگی درگذشت . او به اصالت خود یعنی روس بودن ، افتخار داشت . در مورد خودش می‌گوید : ” در جنگل‌های دور افتاده بزرگ شدم و از همان کودکی ، درونم را از زیبایی توصیف ناپذیر و خاص موسیقی بومی روسیه می‌انباشتم . عاشق سودا زده عنصر روس در تمام جلوه‌هایش هستم ” . اما باید گفت که ترانه‌های بومی روسیه ، تنها یکی از عوامل تاثیر گذار بر هنر و موسیقی او بود . سبک موسیقی چایکوفسکی شامل عناصری از موسیقی فرانسوی ، ایتالیایی و آلمانی هم هست .

منبع : برگرفته از کتاب درک و دریافت موسیقی – نوشته راجر کیمی ین

نویسنده :

احمدرضا مرادی هستم . با افتخار و با تمام وجود سعی دارم تا مطالبی مفید و کاربردی برای شما در زمینه موسیقی فراهم کنم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *