مندلسون

فلیکس مندلسون ( ۱۸۴۷ – ۱۸۰۹ ) از آهنگسازان دوره رمانتیک بود . در هامبورگ آلمان و در خانواده‌ای سرشناس به دنیا آمد . پدرش بانکدار و پدربزرگش ، موسی مندلسون ، فیلسوف معروف یهودی بود . خانواده‌ی آن‌ها به مذهب پروتستان اعتقاد داشتند.

مندلسون ، نوجوانی شگفت انگیز

استعداد مندلسون در موسیقی هم تراز با موتسارت بود و به همان اندازه شگفت انگیز به شمار می‌رفت . استعدادش چنان عجیب بود که در سن نه سالگی ، پیانیستی معروف و برجسته به شمار می‌رفت . تا قبل از سیزده سالگی ، آثار فراوانی از جمله سمفونی ، کنسرتو ، سونات و آثاری آوازی خلق کرده بود که البته کیفیت این آثار چشم گیرتر و حیرت انگیزتر از کمیت آن‌ها به شمار می‌آید . برای مثال در هفده سالگی اثری به نام اوورتور رویای شب نیمه‌ی تابستان در سال ۱۸۲۶ با الهام از اثر شکسپیر به همین نام را ساخت که در نوع خودش بی‌نظیر بود . مندلسون تا قبل از بیست سالگی ، آثارش را با ارکستر خصوصی در محافل موسیقی یکشنبه‌ها به اجرا درمی‌آورد . در این محافل ، روشنفکران و نخبگان هنری برلین ، شهری که خانواده‌اش در آن زندگی می‌کردند  شرکت داشتند . در ادامه با هم قطعه‌ای که از آن یاد شد را می‌شنویم :

او در سن بیست سالگی در سال ۱۸۲۹ ، برای اولین بار بعد از مرگ باخ ، اجرای پاسیون سن ماتیو را رهبری کرد . این کار باعث درخشش دوباره موسیقی باخ شد و برای مندلسون هم آوازه‌ای جهانی به دنبال داشت . او اکثرا به عنوان نوازنده پیانو و ارگ و همینطور رهبر ارکستر در آلمان و انگلستان که موسیقی او در آن محبوبیت زیادی داشت ، به کار اجرا و رهبری مشغول بود . فلیکس مندلسون در سن بیست و شش سالگی بود که سمت رهبری ارکستر گواندهاوس لایپزیگ را به عهده گرفت و آن را به یکی از بهترین ارکستر‌های اروپا تبدیل کرد . رهبری آثاری از فرانتز شوبرت و روبرت شومان را نیز برای اولین بار به عهده گرفت . بعد از این همه دستاورد ، در سی و دو سالگی ، کنسرواتوار لایپزیگ را تاسیس کرد . در ادامه ، به ترتیب نماهایی از سالن کنسرت گواندهاوس و کنسرواتوار لایپزیگ را با هم ببینیم :

مندلسون

مندلسون

فلیکس مندلسون علاوه بر عرصه موسیقی ، در نقاشی و نویسندگی هم دستی بر آتش داشت و بر چهار زبان مسلط بود . مردی با وقار و دلنشین بود و با محافل اشرافی هم نشینی داشت . در انگلستان هم با ملکه ویکتوریا دیدار داشت و موقع اجرای آواز‌هایش توسط ملکه ، او را با پیانو همراهی می‌کرد . بر خلاف تعدادی از هنرمندان دوره رمانتیک ، زندگی خصوصیش ، متعارف‌تر به نظر می‌رسید . حاصل ازدواج موفق و سعادتمندانه‌اش هم چهار فرزند بود . تصویر زیر یکی از نقاشی‌های او با آبرنگ است :

مندلسون

مندلسون ، نقطه اوج و پایانی غم انگیز

نقطه اوج هنری مندلسون ، اولین اجرای موفقیت آمیزش از قطعه اوراتوریوی ایلیا ( Elijah ) بود که در سال ۱۸۴۶ در بیرمنگام انگلستان اتفاق افتاد . روزنامه تایمز لندن درباره این رویداد اینطور گزارش داد : ” آخرین نت ایلیا در غریو تحسینی ممتد ، طولانی و پرشور غوطه ور شد ” . اما در نهایت ، سفر مداوم و کار طاقت فرسا ، توان او را تحلیل برد . مرگ یکی از خواهرانش هم در سال ۱۸۴۷ برایش بسیار سنگین بود و پنج ماه بعد از این اتفاق  ، در سی و هشت سالگی درگذشت .

منبع : برگرفته از کتاب درک و دریافت موسیقی – نوشته راجر کیمی ین

نویسنده :

احمدرضا مرادی هستم . با افتخار و با تمام وجود سعی دارم تا مطالبی مفید و کاربردی برای شما در زمینه موسیقی فراهم کنم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *