کلارا ویک شومان

کلارا ویک شومان

در این مقاله قصد دارم تا در مورد کلارا ویک شومان ، همسر روبرت شومان که در مقاله مربوط به شومان از او یاد شد کمی صحبت کنم . کلارا ویک شومان ( ۱۸۱۹ – ۱۸۹۶ ) از پیانیست‌های مطرح قرن ۱۹ میلادی بود . او بسیاری از آثار همسرش ، روبرت شومان و یوهانس برامس ، آهنگسازی برجسته و از دوستان صمیمی خودش را برای اولین بار اجرا کرد . در لایپزیگ آلمان متولد شد . مادرش ، ماریان ویک ، آواز خوان و پیانیست و پدرش ، فردریش ویک استاد سرشناس پیانو بود . کلارا از همان ابتدا ، پیانو را طوری نزد پدرش آموزش دید که از کودکی اعجوبه‌ای در نوازندگی به شمار آید . و همینطور بتواند از راه نوازندگی کسب درآمد کند و شیوه آموزش پدرش را به رخ دیگران بکشد .

کلارا ویک شومان و روبرت

کلارا ویک شومان بر خلاف مخالفت‌های شدید پدرش ، درست یک روز قبل از تولد بیست و یک سالگیش ، با روبرت شومان ازدواج کرد . در طول چهارده سال زندگی مشترک با او علاوه بر نگه داری فرزندان ، به اجرای کنسرت و آهنگسازی می‌پرداخت . سال ۱۸۵۳ سال مهمی برای کلارا بود . در این سال یوهانس برامس ، آهنگساز بیست ساله ، آثارش را برای کلارا و روبرت نواخت . این اتفاق ، باعث شد تا باب دوستی بین او و کلارا باز شود و این دوستی تا سال مرگ کلارا ویک شومان ، یعنی سال ۱۸۹۶ ادامه پیدا کرد . در همین سال او با یک ویولنیست سرشناس به نام یوزف یوآخیم نیز آشنا شد . این آشنایی باعث شد تا کلارا اغلب کنسرت‌های مجلسی را با او به اجرا درآورد . در تصویر زیر ، در سمت راست یوزف یوآخیم و در سمت چپ ، برامس را مشاهده می‌کنید :

کلارا ویک شومان

بعد از مرگ روبرت شومان ، کلارا فعالیت خود را در زمینه نوازنگی گسترش داد . او به عنوان یک استاد پر آوازه پیانو ، کار تدریس را بصورت حرفه‌ای پیش گرفت . همینطور آثار روبرت شومان را گردآوری و مرتب کرد . کلارا ویک شومان با اجرا آثار آهنگسازان پیش از خود مثل بتهوون ، باخ و موتسارت و همینطور آثار همسرش و یوهانس برامس ، سعی کرد تا سلیقه موسیقایی شنوندگان عصر خود را بهبود دهد .

کلارا ویک شومان و دوری از دنیای آهنگسازی

او خود را اول از همه نوازنده می‌دانست و در این مورد می‌گوید : ” اجرای آثار زیبا بخصوص آثار روبرت ، رسالت من است . نوازندگی کردن درست مثل هوایی که نفس می‌کشم ، برای من ضرورت دارد ” . کلارا ویک شومان کم کم اعتماد به نفس و گرایش خود را نسبت به آهنگسازی از دست داد . طوری که در سی و شش سالگی ، بعد از مرگ همسر ، از آهنگسازی به کلی دست کشید . تا مدتی ، همه کلارا ویک شومان را بیشتر به عنوان یک پیانیست سر شناس می‌شناختند . اما از دوره‌ای به بعد آثار او به طور قابل توجهی ضبط و اجرا شدند .

منبع : برگرفته از کتاب درک و دریافت موسیقی – نوشته راجر کیمی ین

نویسنده :

احمدرضا مرادی هستم . با افتخار و با تمام وجود سعی دارم تا مطالبی مفید و کاربردی برای شما در زمینه موسیقی فراهم کنم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *