شوپن

فردریک شوپن ( ۱۸۴۹ – ۱۸۱۰ ) می‌توان گفت تنها آهنگسازی بود که تقریبا تمام آثارش را فقط برای پیانو ساخت . آن هم با فرم و سبکی بسیار خاص . به همین سبب لقب شاعر پیانو را به خود اختصاص داد . مادرش لهستای بود و پدری فرانسوی داشت . در ورشو لهستان بزرگ شد . در دوران کودکی به سر می‌برد که از همان ابتدا سبک خاص و فوق العاده او در نوازندگی و آهنگسازی ، باعث حیرت لهستانی‌ها واشرافیان این کشور شد . تحصیلاتش را در کنسرواتوار ورشو به پایان رساند که پس از آن برای اجرای آثارش به اتریش و آلمان سفر کرد . در پایین ، تصاویری از خانه‌ای که او در ورشو در آن به دنیا آمد را می‌بینیم :

شوپن

شوپن

شوپن در دوران دوری خود از لهستان بود که متوجه شد که هموطنانش در مخالفت با روس‌ها دست به شورش زده‌اند . از خبر اشغال شدن ورشو به دست روس‌ها دچار احساس ناامیدی و تقصیر شد که از او اینطور نقل می‌کنند : ” اینجا هستم و کاری از دست من بر نمی‌آید و فقط آه می‌کشم و افسوس می‌خورم و نارحتی و رنج خودم را بر سر پیانو سرریز می‌کنم ” . در سال ۱۸۳۱ به پاریس رفت و باقی عمر کوتاه خود را در آنجا گذراند .

شوپن و دوستانی سرشناس

شهر پاریس در دهه ۱۸۳۰ میلادی ، به نوعی مرکز نهضت رمانتیک و پایتخت هنری اروپا به حساب می‌آمد . شوپن که در سنین جوانی به سر می‌برد ، با افراد سرشناس ادبی و هنری ویکتور هوگو ( ردیف بالا سمت راست )، دولاکروا ( ردیف بالا سمت چپ ) ، لیست ( ردیف پایین سمت راست ) و برلیوز ( ردیف پایین سمت چپ ) دوستی نزدیکی داشت . تبحر و مهارت او در نوازندگی به قدری بود که خیلی سریع به محافل اشراف پاریس راه پیدا کرد . در مورد  اندک اجرا‌های او ، فرانتس لیست اینطور نقل می‌کند : ” کالسکه‌ها یکی پس از دیگری از راه می‌رسیدند و آراسته ترین ، خوش پوش ترین و ثروتمند ترین افراد از آن‌ها پیاده می‌شدند  ” .

شوپن

فردریک شوپن ، شخصیتی خجول و خوددار داشت و به نوعی از قرار گیری در جمع دوری می‌کرد . اکثر اوقات ترجیح می‌داد در محافل خصوصی و کوچک به اجرای آثارش بپردازد تا اینکه در تالار‌های رسمی این کار را انجام دهد . آثارش در قالب‌های گوناگونی می‌گنجد . اغلب آثار کوتاهی مثل نوکتورن‌ها ، پرلود‌ها و والس‌های او ، برای محافلی کوچک و صمیمی که در آن‌ها اجرا داشت ساخته شده بود .

شوپن و صدا‌هایی سحرآمیز

جثه لاغر و نحیفی داشت به همین خاطر اجرا صداهای قوی و پرحجم برایش مشکل بود . به همین خاطر ویژگی پررنگ و سبک مسحور کننده او در بکارگیری صداهای ظریف و منعطف ، فضاسازی‌های ماهرانه به کمک پدال و دینامیک‌های شاعرانه نمود دارد . جالب است بدانید که شوپن تنها پیانیستی است که فقط با حدود ۳۰ اجرای عمومی ، توانست به چنین شهرت و آوازه‌ای دست پیدا کند . با تدریس پیانو به خانواده‌های ثروتمند ، زندگی خوب و مرفهی را می‌گذراند و در ظاهر هم همیشه آراسته و برازنده بود .

شوپن در سن هجده سالگی ، کاملا به سبکی شخصی و منحصربه فرد دست پیدا کرده بود . او در مقایسه با آهنگسازان مشهور دیگر ، آثار کمتر و کوتاه تری خلق کرده بود اما تقریبا همه این آثار در رپرتوار پیانیست‌ها جای دارد . عشقش به لهستان را در مازورکا‌ها و پولونزهای خود نشان می‌داد . برخلاف آهنگسازانی مثل روبرت شومان ، شوپن به آثارش نام محصربه فرد یا برنامه‌ای ادبی نسبت نمی‌داد .

خیلی‌ها براین عقیده‌اند که هیچ کس تا به حال نتوانسته است که از ساز پیانو ، به اندازه شوپن ، صداهایی به این زیبایی دربیاورد . این توانایی را داشت که از هارمونی طوری استفاده کند که منظور و حسی مسحور کننده را به شنونده القا کند . در آثار او ، نوازنده این امکان و فرصت را دارد تا با تند یا کند کردن تمپو ( سرعت نوازندگی ) ، بیان و حس موسیقایی را تغییر دهد و کیفیتی شاعرانه به موسیقی ببخشد .

فردریک شوپن و همسرش

زندگی شوپن در بیست و هشت سالگی پس از آشنایی و ازدواج با مادام ارور دودوان سی و چهار ساله ( با نام مستعار ژرژ ساند ) ، رمان نویس مشهور ، تغییر و تحول چشمگیری کرد . در طول ۹ سال زندگی مشترک ، شوپن در سایه مراقبت‌های ژرژ توانست آثار بسیار برجسته‌ای را خلق کند که پس از جدایی از او ، سلامتیش به سرعت به خطر افتاد و کمتر به ساخت آثارش می‌پرداخت .

شوپن

فدریک شوپن در سن سی و نه سالگی ، بر اثر بیماری سل درگذشت . وپیش از مرگش درخواست کرده بود که در مراسم خاکسپاری خود ، قطعه رکوئیم موتسارت اجرا شود که در ادامه ، این قطعه را با هم می‌شنویم :


منبع : برگرفته از کتاب درک و دریافت موسیقی – نوشته راجر کیمی ین

نویسنده :

احمدرضا مرادی هستم . با افتخار و با تمام وجود سعی دارم تا مطالبی مفید و کاربردی برای شما در زمینه موسیقی فراهم کنم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *