اسمتانا

بدریش اسمتانا ( ۱۸۸۴ – ۱۸۲۴ ) ، آهنگساز و نوازنده اهل جمهوری چک است . او بنیان گذار موسیقی ملی چک شناخته می‌شود و آثارش در ترانه‌های عامیانه ، رقص‌ها و افسانه‌های زادگاهش بوهم ریشه دارد . زادگاهش در دوران کودکی او تحت اشغال فرمانروایی اتریشی‌ها بود . طوری که زبان رسمی در مدارس و ادارات دولتی پراگ ، به جای زبان چک زبان آلمانی بود . در دوران انقلاب ۱۸۴۸ که خواهان اصلاحات در چک برای دستیابی به آزادی سیاسی مبارزه می‌کردند ، احساسات ناسیونالیستی و ملی گرایانه اسمتانا خودش را نشان داد . در هنگام حمله توپخانه اتریش به پراگ ، عضوی از گروه‌های مردمی مسلح بود . اما شورش ملی شکست خورد و واکنش شدید اتریشی‌ها را به دنبال داشت . در تصویر زیر محدوده خانه‌ای را که اسمتانا در آن متولد شد ، می‌بینید :

اسمتانا

موسیقی ناسیونالیستی اسمتانا در این فضای خفقان ، نمی‌توانست رشد چندانی داشته باشد . او در سال ۱۸۵۶ به سوئد مهاجرت کرد و در آنجا به رهبری ارکستر ، تدریس و آفرینش پوئم سمفونیک‌هایی به سبک فرانتز لیست مشغول شد . در سال ۱۸۶۲ که به پراگ بازگشت ، آزادی‌هایی نسبی به خاطر شکست‌های نظامی اتریش صورت گرفته بود . با آزادتر شدن فضای هنری و فرهنگی و بازگشایی تالار‌های نمایش و اپرای چک ، چشم انداز کاری و هنری وی بازتر شده بود . او در یکی از تالار‌ها مشهورترین اپرایش به نام عروس فروخته شده را بر اساس افسانه‌ها و مضامین عامیانه بوهمیایی خلق کرد . می‌توان گفت که او علاوه بر آهنگسازی ، در مقام پیانیست ، رهبر ارکستر ، مبلغ و استاد موسیقی ملی جمهوری چک در پراگ فعالیت داشت .

در پنجاه سالگی همانند بتهوون ، شنوایی‌اش را کاملا از دست داد . اما باید گفت که بهترین آثار خود را در این دوران خلق کرد که از بین آن‌ها ، مجموعه‌ای شامل شش پوئم سمفونیک با عنوان سرزمین من را می‌توان نام برد . اسمتانا ده سال پایانی عمرش را با ابتلا به سیفیلیس گذراند که دوران شکنجه آوری از لحاظ روحی و جسمی برای او بود و در سن شصت سالگی به سر می‌برد که در یک آسایشگاه روانی درگذشت .

منبع : برگرفته از کتاب درک و دریافت موسیقی – نوشته راجر کیمی ین

نویسنده :

احمدرضا مرادی هستم . با افتخار و با تمام وجود سعی دارم تا مطالبی مفید و کاربردی برای شما در زمینه موسیقی فراهم کنم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *