دورژاک

آنتونین دورژاک ( ۱۹۰۴ – ۱۸۴۱ ) در شهری نزدیک پراگ ، پایتخت جمهوری چک به دنیا آمد . پدرش مسافرخانه‌چی و قصابی فقیر بود . دورژاک پس از مدتی کار در قصابی پدر ، در شانزده سالگی برای تحصیل در رشته موسیقی ، به پراگ رفت . به مدت چند سال در ارکستری به سرپرستی اسمتانا نوازندگی می‌کرد و روزگارش به سختی می‌گذشت . او به عنوان آهنگساز ، شهرت چندانی نداشت تا اینکه آثارش مورد توجه برامس ، آهنگساز آلمانی واقع شد . او آثار دورژاک را به ناشرانش توصیه کرد و در مورد آن‌ها اینطور می‌گوید : ” از آثار دورژاک پراگی بسیار لذت می‌برم . اگر آن‌ها را بررسی کنید ، شما هم به اندازه من لذت خواهید برد . بدون شک او بسیار با استعداد است ” . دورژاک پیرو اسمتانا بود و پیشتاز موسیقی ملی چک به حساب می‌آمد .

از آن به بعد ، شهرت و آوازه او در سن سی و شش سالگی بسیار همه گیر شد . چند باری به انگلستان دعوت شد . انگلیسی‌ها به موسیقی عامیانه و محلی علاقه زیادی داشتند . به همین خاطر از سمفونی‌ها ، آثار مجلسی ، رقص‌های اسلاو و همینطور آثار آوازی دورژاک استقبال کردند . آثار او معمولا حال و هوای شادی دارند و به گونه‌ای صریح‌اند .

در سال ۱۸۹۲ بود که به نیویورک رفت و در حدود سه سال سرپرست کنسرواتوار ملی موسیقی بود . درآمدش در آنجا در حدود ۱۵۰۰۰ دلار بود . تقریبا در حدود بیست برابر دریافتی او در کسوت استادی کنسرواتوار پراگ ( تصویر زیر ) ! جالب است بدانید که او آهنگسازان آمریکایی را به ساخت موسیقی ملی تشویق می‌کرد . او از سرزمین‌های قلب آمریکا دیدن کرد . کم کم با ملودی‌های سرخ‌پوستان و موسیقی‌های آیینی آفریقایی‌های ساکن آمریکا هم علاقه نشان داد . دورژاک به یکی از خبرنگاران روزنامه هرالد نیویورک اینطور گفته است که : ” در موسیقی آیینی سیاهپوستان ، پایه و اساس محکمی برای مکتب جدید موسیقی ملی آمریکا پیدا کرده ام . آمریکا می‌تواند موسیقی منحصربه فرد خود را داشته باشد ، موسیقی بسیار خوبی برخاسته از این سرزمین و برخوردار از هویت ملی ملتی آزاد و بزرگ ” . او در ۱۸۹۵ به چک برگشت و دوباره به کنسرواتوار پراگ پیوست و شش سال بعد از آن ، سرپرستی آنجا را عهده دار شد .

دورژاک

منبع : برگرفته از کتاب درک و دریافت موسیقی – نوشته راجر کیمی ین

نویسنده :

احمدرضا مرادی هستم . با افتخار و با تمام وجود سعی دارم تا مطالبی مفید و کاربردی برای شما در زمینه موسیقی فراهم کنم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *